Kontrola zbraní

runner 03.01.2013
* Gun control fullsize bullshit
Vydáno 16. 12. 2012 (12065 přečtení)

Přečetl jsem si komentář paní Adély Dražanové, neúnavné fanynky Husseina Obamy, ve kterém autorka nabádá, aby se Amerika probudila a zavedla festovní gun control. Lžánek nastavuje zcela nový standard gun-control angažovaného novinářství. Je totiž zatěžko nalézt v něm větu, která by byla pravda.

Dokonce ani čtenáře iDNES, kteří jsou na ledacos zvyklí, článek příliš nepřesvědčil, jak je vidno z ankety a diskuse.

Základním motivem článku je, že kdyby se zakázaly zbraně, tak by se nestávaly incidenty jako tento v Connectitutu a na zemi by vypukl ráj. Článek má také vyvolat či spíše přikrmit pocit urgence, neb podobné tagédie v podstatě klepou na dveře, pokud vlády neutáhnou šrouby.

Vezmu jen ty největší lži.

"V žádné jiné zemi západního světa se neodehrává tolik masakrů střelnými zbraněmi jako ve Spojených státech."

Sice nevím, jaká násilná událost už naplňuje definici masakru, zda například zabití manželky a dětí kladivem je už masakr hodný útlocitu paní Dražanové nebo ještě ne a tím pádem není v masakrální statistice. Je fakt, že absolutní počet vražd střelnou zbraní je ve Spojených státech nejvyšší ze "západní civilizace", ale bude to asi tím, že je to velká země. V roce 2009 se v USA stalo celkově 13.172 vražd, z toho jich bylo 9.199 za pomoci nějaké střelné zbraně (nikoli 12.000, jak paní Dražanová tvrdí, ale když jde o velkou věc, tak se na nějaký ten tisíc mrtvol nekouká). Při populaci asi 300 mil. to vychází asi na 4,4 vraždy (bez ohledu na použitou zbraň) na 100.000 obyvatel.

"v roce 2009 bylo v Anglii a Walesu jen 39 obětí trestných činů, v nichž figurovaly střelné zbraně"

Samozřejmě je pravda, že pokud si vybereme jako příklad zemi, kde socialistická vláda zakázala legální držení střelných zbraní, že tam pravděpodobně bude počet vražd legálně drženou střelnou zbraní nízký, protože tam chybějí legálně držené zbraně. Ovšem celkový počet vražd v socialistické Anglii a Walesu byl zhruba 600, takže si asi místní vrahouni s veškerou možnou kreativitou našli nějaké jiné prostředky, jak poslat své bližní k pánu. Občané, či spíše poddaní Kingdom of Condom se tak mohou těšit bezpečí vyjádřenému výskytem 1,2 vraždy na 100.000 obyvatel. Švýcarsko nedávno ustálo pokus o instalaci gun banu, s fascinujícími 3,4 milióny zbraní na 8 mil. obyvatel, kteří žijí s rizikem násilné smrti polovičním.

Jak ukazuje tato tabulka, mezi počtem zbraní v populaci a počtem vražd s nimi se těžko hledá korelace. Nejspíš žádná neexistuje:

Například:

Polsko: 1,3 zbraně na 100 lidí, 1,1 vraždy na 100.000 lidí
Česká Republika: 16,3 zbraně na 100 lidí, 1,7 vraždy na 100.000 lidí
Německo: 30 zbraní na 100 lidí, 0,8 vraždy na 100.000 lidí

nebo

USA 88,8 zbraně na 100 lidí, 4,4 vraždy na 100.000 lidí
Mexiko 15 zbraní na 100 lidí, 16,9 vraždy na 100.000 lidí
Kuba 4,8 zbraně na 100 lidí, 5 vražd na 100.000 lidí

Kdyby to fungovalo podle paní Dražanové, pak by například v ČR musela být 15x větší kriminalita než v Polsku a v Německu dvojnásobná než v ČR. Ono to tak nefunguje, protože se uplatňují různé společenské faktory, v neposlední řadě pak zbraň těžko může zločin vyvolat, ale zato mu může efektivně zabránit. Asi lze těžko očekávat, že by zbraň sama o sobě někoho zabila, k tomu je třeba ruka, která ji drží.

Jak Breivik kvůli všemožným regulacím a registracím vyrazil dokonce i do Česka, o němž si myslel, že je nějakou divokou postsovětskou republikou, kde se sežene i plamenomet?

Metrosexuál Breivik jel do Prahy si především zašukat, ale Breivik a jeho útok na tábor mladých levičáků je ukázkou toho, k čemu je gun control "dobrá". Když pomineme, že gun control odebrala jeho obětem možnost se efektivně bránit a metrosexuála zastřelit, Breivik různé "regulace" a "registrace" velmi hezky obešel. Jelikož výbušniny podléhaly dohledu a nedaly se na trhu volně koupit, pořídil si prostě hnojivo.

Úroveň kontroly zbraní se samozřejmě v jednotlivých státech USA liší, ale bez velké nadsázky lze říct, že když si odpoledne usmyslíte, že chcete pistoli, večer ji můžete mít doma.

Úroveň kontroly zbraní (ha, gun control, paní Dražanové promluvilo podvědomí) se liší stát od státu a demokratický Connecticut má jednu z nejpřísnějších. Dále viz zde. Je nutný zejména "background check", kurz bezpečného zacházení se zbraněmi, ctihodným občanům se sbírají se otisky prstů jako poslednímu kriminálníkovi a na zbraň se minimálně 14 dnů čeká.

Podle policie byly Lanzovy zbraně pořízeny legálně, koupila je jeho matka Nancy. Aha?

Tři čtvrtiny zbraní, které v USA použijí šílení střelci k zabíjení "newtownského typu", je pořízeno legálně. Stejně jako v případě Lanzy. Ano, ukradl ji rodičům. Ale rodiče si ji nejspíš koupili téměř tak jednoduše jako kastrol v domácích potřebách.

Ale i tak, jestli bude i nadále možné koupit zbraň tak jednoduše jako kastrol v domácích potřebách, velmi brzy se zase objeví nějaký ten Adam Lanza...

Zdaleka největší perla celého článku. Jak uvedeno výše, matka si zbraň nekoupila v domácích potřebách jako hrnec, leda by hrnce spadaly pod nějakou demokratickou politiku pot control. Lanza v žádném případě nezískal zbraň legálně, ukradl ji své matce, a to dokonce doslova přes její mrtvolu. Lanza by zbraň legálně nabýt ani nemohl, protože mu nebylo 21 let. Podle některých zpráv se o legální nabytí zbraně dokonce pokusil a nebylo mu vyhověno.

Mám problém i s tím, že "Tři čtvrtiny zbraní, které v USA použijí šílení střelci k zabíjení "newtownského typu", je pořízeno legálně.". Nedohledal jsem k tomu žádná relevantní data. Škoda, že paní Dražanová neuvedla, odkud čerpá informace, tedy kromě cucání z prstu.

I jiné země si zažily své střelecké masakry. Třeba Německo. Japonsko. Už zmíněné Norsko. Velká Británie. Co udělaly? Okamžitě kontrolu zbraní zpřísnily.

Nevím o tom, že by uvedené země nějak zásadně zpřísnily legislativu kolem držení zbraní. Ono to už v podstatě nešlo. Ve všech už před školními masakry byla regulace zbraní velmi rozsáhlá, propracovaná a samozřejmě velmi striktní. Pokud vím, v Norsku po Breivikově útoku k žádnému zpřísnění podmínek držení zbraně nedošlo, byly už tak dost přísné. Věnovali jsme se příkladu Německa, běžný Němec může vidět pistoli jen v seriálu s komisařem Schimanskim. Nyní se zastavím u Japonska. V Japonsku je soukromé držení střelné zbraně sice hypoteticky možné, ale je zkomplikováno natolik, že se jedná prakticky o gun ban. Přesto si školní útočníci dokáží poradit. 8. června 2001 nakráčel do budovy školy v Osace bývalý zaměstnanec školy Takuma a kuchyňským nožem usmrtil osm dětí, dalších zhruba 10 zranil. V roce 2008 použil vyšinutý automechanik Kato k podobnému útoku nákladní automobil, nůž a železnou tyč. Nezdá se, že by gun ban byl japonským útočníkům zásadní překážkou.

A v neposlední řadě, USA jsou špatné, protože tam mají špatnou kávu a automatické převodovky, takže jsou to nepochybně zlí, zlí, špatní lidé. Navíc se ještě sdružují v pochybných organizacích jako NRA. Možná by pomohlo odeslat je ve jménu pravdy a lásky někam do koncentráku a nahradit je pokojnými. usměvavými Brity, které tak dobře známe jako vyhlášené rváče z hospod. Osobně si myslím, že když si u nás našly místo Starbucks i automaty v hojném počtu, můžeme také importovat NRA, protože něco podobného tady potřebujeme jako prase drbání.

Nezbývá tedy nežli poradit paní Dražanové, aby neváhala a běžela si koupit hrnec, protože určitě také časem přijde někdo, kdo bude chtít hrnce zakázat. Bylo by to prima, kdyby to všechno fungovalo tak, jak paní Dražanová chce. Prostě se to zakáže a ono to zmizí, včetně důsledků. Vraždy jsou zakázané. Drogy jsou zakázané. Dopravní nehody jsou zakázané. Korupce je zakázaná. A přesto tenhle systém zákazů... nějak ... nefunguje...

16.12.2012 D-FENS

Přidat nový příspěvek

Kontakt

O vojenství, politice, naší vlasti... barnes.tocna@seznam.cz